تبلیغات
کلیه دروس سال دوم راهنمایی - تاریخ
کلیه دروس سال دوم راهنمایی
افرادکارآمدمی گویند:همین که هستم خوبم ولی بایدبهترباشم.
پنجشنبه 10 فروردین 1391

تاریخ

پنجشنبه 10 فروردین 1391

نوع مطلب :
نویسنده :علی مکوندی

در این مطلب درس 3و4 کتاب تاریخ رابه شما اموزش میدهیم

 خلافت بنی امیه در دمشق

 

 

اقدامات معاویه پس از صلح با امام حسن (ع) چهره ی واقعی او را آشکار کرد. و همگان دریافتند که عدم اطاعت از امام (ع) چه نتیجه ای دارد. پس از شهادت امام حسن (ع) بر اثر توطئه معاویه، تا زمان مرگ معاویه در سال 60 هجری، حسین ابن علی (ع) سکوت اختیار کرده بودند. ولی با روی کار آمدن یزید که مردی فاسد و شرابخوار که رعایت ظاهر را در اسلام نمی کرد باعث عدم بیعت امام با ایشان و حمایت کوفیان از ایشان شد. ولی کوفیان مردنما در برابر عبیدالله ابن زیاد حاکم یزید در کوفه چهره ی منافقانه ی خود را نشان دادند و امام حسین (ع) را که با 18 هزار نامه فراخوانده بودند تنها گذاشتند و در گناه قاتلان کربلا سهیم شدند. فاجعه عظیم عاشورا در دهم محرم سال 61 هجری که سنبل مقاومت و پایداری از عقیده و پایداری در برابر اصول اسلام واقعی است، هنوز پس از گذشت 14 قرن جاری است. حاکمان بنی امیه دشمن شیعیان بودند و به آزار و اذیت آنها در هر فرصتی اقدام می کردند و لعن برای حضرت علی (ع) بر منابر خود پس از هر نمازی واجب کرده بودند. یکی از این حاکمان بی رحم حجاج بن یوسف بود که حکومت عراق و ایران را در دست داشت و مرکز حکومتش شهر کوفه بود. دشمن اصلی شیعیان بود ولی با این وجود بر تعداد شیعیان به خصوص در ایران افزوده می شد. سرانجام به خاطر فساد بنی امیه و نارضایتی مسلمانان شخصی به نام ابو مسلم خراسانی با ادعای طرفداری از خاندان پیامبر (ص) مردم را دور خود جمع کرد و با شکست دادن مروان حمار آخرین خلیفه اموی که در هنگام فرار کشته شد پس از نود سال در سال 132 هجری حکومت بنی امیه منقرض شد.

 

 

 

با روی کار آمدن یزید چهار نفر از بیعت با او سر باز زدند که مهم ترین آنها حسین بن علی (ع) بود سه نفر دیگر عبدالله بن عمر – عبد الرحمن بن ابیکر و عبد الله بن زبیر بودند. نهایتا حسین بن علی (ع) که عازم کوفه بود در دشت کربلا مرگ با شرافت را به زندگانی به ذلت  ترجیح داد و با 72 تن از فرزندان و نزدیکانش به شهادت رسید.

دهم محرم سال 61 هجری مطابق 10 اکتبر 680 میلادی و 18 مهر 60 خورشیدی بوده است.

پس از مرگ یزید پسرش معاویه دوم به خلافت رسید ولی بعد از 40 روز درگذشت معاویه و یزید و معاویه بن یزید را سه خلیفه ی اول بنی امیه و بنی سفیان     می گویند در نهایت یکی از بزرگان بنی امیه که مروان ابن حکم نام داشت به سال 64 هجری قمری به خلافت رسید و از این پس به خلافای اموی آل مروان می گویند. که از سال 64 تا 132 هجری خلافت کردند - قیام مختار به سال 66 هجری در زمان عبدالملک بن مروان اتفاق افتاده است. عبدالملک بن مروان پس از معاویه بزرگترین خلیفه بنی امیه است.

حجاج ابن یوسف که در بی رحمی و آدم کشی نمونه ای از انسان های شقی است، از مأموران عبدالملک بود. او ایرانیان مسلمان را بر خلاف دستور اسلام که جزیه برای کفار است، وادار به پرداختن جزیه کرده بود. تا زمان عبدالملک مسکوکات (سکه ها) که رومی و ایرانی بودند به مسکوکات عربی و اسلامی تبدیل کرد.و خط کتابت نامه ها به خط و زبان عربی تغییر کرد - عمر بن عبدالعزیز که نسب او از طرف مادر به عمر بن الخطاب می رسد نیکو کارترین و بهترین خلیفه ی بنی امیه بود و عمر ثانی شهرت داشت. لعنت زشتی  را که معاویه  در دشنام و لعن علی گذاشته بود منسوخ کرد و باغ فدک در مدینه که حق فاطمه و فرزندان او بود به اولاد علی باز گرداند و سر انجام مروانیان او را مسموم کردند و در سال 101 در گذشت. مروان بن محمد آخرین خلیفه اموی را به جهت اینکه قوی و پرطاقت بود مروان حمار می گفتند و بیشتر عمر خود را در حکومت ارمنستان و آذربایجان گذرانده و به جای دمشق، شهر حران را پایتخت خود قرار داد و پس از جنگ با ابومسلم به سال 132 در هنگام فرار در بوحیر مصر کشته شد .

 

 

خلافت بنی عباس در بغداد

 

 

پس از تشکیل حکومت عباسیان توسط ابومسلم خراسانی، سفاح به خلافت رسید پس از او برادرش منصور به قدرت رسید و ابومسلم خراسانی را ناجوانمردانه به قتل رساند و مرکز خلافت عباسیان را به شهر تازه تأسیس بغداد منتقل کرد. پنجمین و مشهورترین خلیفه عباسی هارون الرشید بود که قدرت خود را مدیون وزارت برمکیان ایرانی است. ولی ترس از غلبه آنان بر تمام امور و مقام خلافت باعث قتل عام و زندانی کردن برمکیان شد. پس از هارون الرشید بر سر جانشینی وی بین دو پسرش امین و مأمون اختلاف به وجود آمد زیرا امین طبق وصیت پدرش مأمون را جانشین خود قرار نداد و پسر خود موسی را جانشین کرد و مأمون که حاکم و امیر خراسان بود سردار خود طاهر را با سپاهی ایرانی به بغداد فرستاد و طاهر امین را کشته و بغداد را فتح کرد. و مأمون به خلافت رسید مأمون برای نزدیکی به ایرانیان و تسلط بیشتر بر آنها مرکز خلافت خود را به مرو در خراسان منتقل کرد و امام هشتم ما شیعیان را ولیعهد خود ساخت چرا به سه دلیل:

1- زیر نظر گرفتن امام رضا (ع)

2- جلوگیری از قیام شیعیان

3- ایرانیان را طرفدار خود سازد

ولی چون به اهداف خود نرسید امام رضا (ع) را در مرو مسموم و به شهادت رساند و ایشان را در سناباد توس به خاک سپردند. اگر چه عباسیان بیش از چهارصد سال حکومت کردند ولی دیگر نتوانستند قدرت اولیه خود را که تا زمان مأمون داشتند بدست آورند و سرانجام با تصرف بغداد توسط هولاکوخان مغول به سال 656 هـ.ق حکومت عباسیان در زمان مستعصم عباسی خلیفه ی سی و هفتم به پایان رسید.

 

 

 

 

 

سفاح پس از رسیدن بر قدرت در اولین خطبه خود گفت از میان خلفای گذشته تنها خلیفه بحق علی بن ابیطالب (ع) بوده و خود او نیز دومین شخص است. ولی با روی کار آمدن برادرش منصور ضدیت با علویان و شیعیان از اصول عباسیان و سیاست دینی آنان شد. منصور با قتل ابومسلم با قیام های متعددی همچون قیام سنباد و استادیسی، المقنع و نفس زکیه، اسحاق ترک و راوندیه روبرو شد. بغداد در سالهای 164تا 145 توسط منصور بنا شد بغداد به معنی داده ی بغ یعنی خداداد است. مصالح ساختمانی آن از مصالح ساختمانهای تیسفون تأمین شد و مهندس شهر بغداد دانشمند ایرانی ابو سهل بن نوبخت بود. کار زشت منصور کشتن ابن مقفع یا همان روزبه دانشمند و مترجم کلیله و دمنه به عربی بود که در بصره کشته شد. در زمان معتصم هشتمین خلیفه عباسی مرکز خلافت به سامره منتقل شد. سامرا یعنی هر کسی آن را دید شادمان شد. در آن زمان تمام امورات کشوری و لشکری بدست ترکان افتاد چون مادر معتصم ترک بود. ولی همین ترکان متوکل دهمین خلیفه را به قتل رساندند.

قیام بابک خرمدین در آذربایجان در زمان هارون الرشید بوقوع پیوست و در زمان معتصم به سال 223 بابک اسیر و کشته شد و پس از معتصم تا آخرین خلیفه هیچ خلیفه دیگری اسم و رسم نداشت و نتوانستند عباسیان را به اقتدار اولیه بازگردانند.

 برج دیده بانی در سامرا عراق معروف به برج ملویه ( پیچ در پیچ )

best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:12 ب.ظ
این سایت... چطور میتونید بگید؟ مربوط!! در نهایت چیزی پیدا کردم که به من کمک کرد.
خیلی ممنون!
How can we increase our height?
شنبه 14 مرداد 1396 09:43 ب.ظ
I am really pleased to read this web site posts which contains plenty of valuable facts, thanks for providing these kinds of information.
Ernestine
جمعه 16 تیر 1396 06:13 ب.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are
you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
SuzanBurdis.bravesites.com
دوشنبه 1 خرداد 1396 04:08 ب.ظ
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this article i thought
i could also create comment due to this good article.
Lenore
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:42 ق.ظ
As the admin of this website is working, no hesitation very
rapidly it will be famous, due to its feature contents.
khoob
جمعه 8 دی 1391 09:41 ب.ظ
توی کتاب مااین درسا6و7هستش...چراشمانوشتید3و4؟؟؟
علی
جمعه 1 دی 1391 11:52 ق.ظ
سلام
یه سوال داشتم
شما توی اژه ای 1 درس میخونید یا 2؟
من خودم توی 1 و دوم راهنمایی هستم
خوش حال میشم اگه من رو لینک کنید.
http://amo1234.mihanblog.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر